Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 21. května 2022 Monika

Protinacistický odboj v protektorátním Československu

22. 01. 2012 12:21:25
Protinacistické odbojové organizace začaly vznikat již roku 1939. V letech během okupace se do odboje zapojilo jen malé procento národa (10 – 15%). Po válce byly různé odbojové organizace využity komunisty, kteří si odboj přivlastnili, aby posílili svůj vliv a postavení v poválečném Československu.

1. UDÁLOSTI VEDOUCÍ KE VZNIKU ODBOJE

Doba, kdy nacisté upevnili své postavení v Německu a začali připravovat plán války, pomocí níž měli získat moc nad celým světem, začala v polovině 50. let. Již 2. května 1935 vznikl plán útoku proti Československé republice. Konečná varianta útoku FALL – GRÜN (případ zelený) byla schválena Hitlerem 30. května 1938 a začínala slovy: „Je mým nezměnitelným rozhodnutím rozbít Československo v dohledné době vojenskou akcí. Je záležitostí politického vedení přivodit nebo vyčkat na k tomu vojensky a politicky příhodný okamžik.“[1]

Tento plán však nebyl nikdy realizovaný, jelikož Německo dosáhlo svých cílů již na politické úrovni – na Mnichovské konferenci, kde byla podepsána Mnichovská dohoda.

1.1. MNICHOVSKÁ KONFERENCE

Mnichovská dohoda byla dohodou o připojení pohraničních území Československa, v nichž žila německá menšina, k nacistickému Německu. Za iniciativy Itálie se v německém Mnichově sešli představitelé Německa (Adolf Hitler), Itálie (Benito Mussolini), Velké Británie (Neville Chamberlain) a Francie (Édouard Daladier). Francie s Velkou Británií se zde podvolily vůli Hitlera a dovršili politiku appeasementu. Na stanovisko Československa nebyl brát žádný ohled a smlouva byla přijata bez účasti československých zástupců. Dohoda požadovala odstoupení českého obyvatelstva z pohraničí mezi 1. – 10. říjnem 1938.

1.2. OBDOBÍ DRUHÉ REPUBLIKY

Období mezi 30. zářím 1938 – 14. březnem 1939 je označováno jako období druhé republiky. Země ztratila téměř 1/3 svého území i obyvatelstva. Pohraniční oblasti byly obsazeny německým vojskem a docházelo v nich k silnému omezování práv a svobod.

Dne 6. října 1938 byl schválen „Manifest slovenského národa“(tzv. Žilinská dohoda), který byl vydán Hlinkovou slovenskou ľudovou stranou (HSL’S). Dokument vyhlašoval slovenskou autonomii – byla vytvořena slovenská autonomní vláda, v jejíž cele stanul Josef Tiso. Později vedly slovenské aktivity k odvolání autonomní vlády a jmenování vlády nové v čele s Karolem Sidorem. Dne 14. března 1939 odhlasoval slovenský sněm vytvoření samostatného slovenského státu – vznikl Slovenský štát, nad kterým převzal ochranu sám Adolf Hitler.

1.3. PROTEKTORÁT ČECHY A MORAVA

Již od počátku roku 1939 nebylo pochyb, že Německo směřuje ke konečné likvidaci Československa. Dne 15. března 1939 překročila německá vojska hranice a začala německá okupace Čech a Moravy. Následujícího dne, 16. března 1939, navštívil Hitler Prahu a vydal zde výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava. Československý stát tím zcela zanikl a stal se součástí Velkoněmecké říše.

1.4. VZNIK PROTINACISTICKÉHO ODBOJE

Právě v těchto dobách začal boj československého lidu proti fašistické nadvládě, který trval až do konce 2. světové války. Hned po zřízení Protektorátu Čechy a Morava se rychle rozšířily spontánní odmítavé reakce na okupanty. Nejprve začaly vznikat malé odbojové skupiny, které postupem času přerostly v hustou síť odbojářů. Do odboje se zapojovalo stále více lidí i přesto, že za každou formu otevřeného nepřátelství proti nacistům hrozily nejpřísnější tresty – trest smrti, nebo transport do koncentračního tábora.

2. NEJVĚTŠÍ ODBOJOVÉ SKUPINY V PROTEKTORÁTU ČECHY A MORAVA

Na území protektorátu začaly vznikat jak malé odbojové skupiny, tak celá odbojová centra. K největším a nejvýznamnějším odbojovým organizacím patřily: Politické ústředí, Obrana národa a Petiční výbor věrni zůstaneme. Zastřešující institucí těchto tří odbojových skupin se později (roku 1940) stalo Ústřední vedení odboje domácího (ÚVOD).

2.1. POLITICKÉ ÚSTŘEDÍ (PÚ)

Politické ústředí bylo řídícím politickým centrem nekomunistického odboje. Skládalo se ze zástupců všech bývalých politických stran. Zabývalo se hlavně politickými otázkami. Členové udržovali radiové spojení s exilovou vládou v Anglii a později vypracovávali plán poválečného Československa. V čele skupiny stál řídící výbor, který koordinoval veškerou její činnost. Ke členům patřili například Prokop Drtina, Ladislav Rašín, Vladimír Krajina a mnoho dalších. Činnost Politického ústředí zanikla v roce 1940, kdy mu přišlo gestapo na stopu. Mnoho jeho členů bylo pozatýkáno, a tím se zhroutila celá struktura organizace.

2.2. OBRANA NÁRODA (ON)

Obrana národa se stala na počátku okupace nejrozsáhlejší odbojovou organizací. Tato organizace sdružovala především bývalé vojáky, důstojníky a legionáře. Jejím cílem bylo v ilegalitě zformovat armádu, která měla bojovat proti Německu v závěru války a podílet se na osvobození. Stejně jako Politické ústředí udržovala kontakty s exilovou vládou v Londýně. Obrana národa byla řízena Hlavním velitelstvím, které mělo sídlo v Praze. Mezi velitele tohoto odboje patřil například generál Josef Bílý (v letech 1939 – 1940), Bedřich Homola (v letech 1940 – 1941) a další. Organizace vydávala také vlastní časopis s názvem V boj!, v němž zveřejňovala například jména kolaborantů. Činnost Obrany národa trvala až do konce války,
i když byla silně narušena zásahem gestapa.

2.3. PETIČNÍ VÝBOR VĚRNI ZŮSTANEME (PVVZ)

Petiční výbor Věrni zůstaneme byla organizace, jejíž členové byli především sociální demokraté a národní socialisté. Vznikla po zveřejnění manifestu Věrni zůstaneme v roce 1938, který měl mobilizovat veřejnost proti nacistické agresi. Po zátahu gestapa na Politické ústředí a Obranu národa se stala nejvýznamnější demokratickou odbojovou skupinou. Mezi členy patřili například Karel Bondy, Josef Grňa a Anna Pollertová.

B. B.


[1] SVRŠEK, Jiří. Natura.baf.cz [online]. 1997 [cit. 2011-03-09]. Sudetští Němci a Češi, 1. Dostupné z WWW: <http://natura.baf.cz/natura/1997/10/9710-1.html>

Zdroje:

Holocaust.cz [online]. 2009 [cit. 2011-03-9]. Druhá republika. Dostupné z WWW: <http://www.holocaust.cz/cz2/history/jew/czech/2rep>

Dějepis.com [online]. 2010 [cit. 2011-03-10]. Československý odboj za protektorátu. Dostupné z WWW: <http://www.dejepis.com/index.php?page=000&kap=025&pod=1>.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Barbora Bittnerová | neděle 22.1.2012 12:21 | karma článku: 10.20 | přečteno: 1451x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Navštívil jsem šikmý kostel a chystám se i do Bílé vody

ŠIkmý kostel, který strmě a varovně ční do přelidněné krajiny. A brzy se vypravím i do Bílé vody, ať poznám světa kus

20.5.2022 v 16:51 | Karma článku: 8.91 | Přečteno: 210 | Diskuse

Pavel Hewlit

Shodneme se, že rozdávat sebevědomí by se mělo, když ho v sobě máme?

Povídám si lidmi žijícími po světě a dovídám se hodně nejen o vnímání války na Ukrajině, o vedení politiky našeho státu, ale nejvíc o nás samých, a není to hezké poslouchání. Mají nás tak trochu za kašpárky. A kdo koho ne, že?

20.5.2022 v 14:11 | Karma článku: 25.24 | Přečteno: 431 |

Tomáš Flaška

Velmi bolestná smrt - střelit do břicha

Nacisti to dělali v koncentrácích, když se oběť vzpouzela jít pod oprátku. Jedna rána do břicha a odpor byl ten tam. A teď to vidíme v podání Rusů, navíc vůči nám.

20.5.2022 v 10:58 | Karma článku: 27.53 | Přečteno: 876 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Lidi, tak jsem tu neškodnou chřipečku měla – 2.

I v roušce musím vypadat strašně. V čekárně mi všichni dávají dobrovolně přednost, aniž bych je o to, byť jedním slovem, požádala.

20.5.2022 v 8:29 | Karma článku: 25.82 | Přečteno: 910 | Diskuse

Irena Houdková

Kdy nám vymlouvání škodí?

Každý známe tu situaci, kdy nás okolnosti, naše předešlé zkušenosti či jiné důvody nutí se vymluvit. Kdy nám už vymlouvání vyloženě škodí, je ve chvílích, kdy jím můžeme ohrozit sebe či ostatní.

19.5.2022 v 18:44 | Karma článku: 6.34 | Přečteno: 111 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1581
Mladá studentka se smyslem pro humor a hlavou plnou nenormálních nápadů... "V každé situaci můžeš udělat tři věci - můžeš se rozhodnout, že něco uděláš, můžeš se rozhodnout, že něco neuděláš nebo se můžeš rozhodnout, že se nerozhodneš..." (S. King)

Najdete na iDNES.cz